Alfabet mody: A jak Alexander Mcqueen

18:43

Alexander McQueen - życie prywatne


Imię i nazwisko: Lee Alexander McQueen
Data i miejsce urodzin: 17 marca 1969, East End, Lewisham, Londyn
Data i miejsce śmierci: 11 lutego 2010, West End, Mayfair, Londyn
Obywatelstwo: brytyjskie
Praktyka zawodowa: Anderson & Sheppard, Angels the Costumiers, Gieves & Hawkes
Przebieg kariery: Koji Tatsuno  Romeo Gigli  Kings Cross  Givenchy  Alexander McQueen
Nagrody i wyróżnienia: czterokrotny tytuł Brytyjskiego Projektanta Roku w latach 1996-2003, 
odznaczenie CBE (Order Imperium Brytyjskiego),
tytuł Międzynarodowego Projektanta Roku, przyznany w 2003 roku przez Radę Projektantów Mody






Alexander McQueen jako światowej klasy dom mody




Rok założenia: 1992 r.
Kolekcje: damskie (od początku istnienia) oraz męskie (od 2005 r.)
Centrala: Londyn, Wielka Brytania
Obecni członkowie: Jonathan Akeroyd (Prezes Zarządu) 
Sarah Burton (Dyrektor kreatywny) 
Pina Ferlisi (Dyrektor projektu mcQ)
Spółka: Kering


Współprace: Shaun Leane, Jacques Cavallier, Michael Clark, Bjork, SAFILO, American Express, Puma, SAAM Farahmand, MAC, TARGET, Samsonite, Philip Treacy, SHOWstudio, Unkle
Najpopularniejsze projekty: buty Armadillo, motyw czaszki, torebki-boxy (ang. clutch bags)









A jak Alexander

Drugie imię projektanta, którym sygnowany jest dom mody przez niego założony, co zasugerowane było przez Izabellę Blow - wpływową stylistkę, która była przekonana o sile przebicie i możliwości sukcesu McQueena.









jak Bad Romance

Teledysk Lady Gagi, w którym swoją premierę miały słynne buty Armadillo, ironicznie nazywane raciczkami - oryginalnie wyglądające buty pochodzące z wiosennej kolekcji roku 2010. Znak szczególny - niebotycznie wysoki obcas. Ale czym dla Gagi jest 25,5 cm?





C jak czaszka

Motyw rozpoznawalny marki Alexandra, główny temat przewodni jego prac. Umieszczane na każdym projekcie - od butów, przez torebki, na słynnym szalu kończąc. 








D jak dorobek

BBC poinformował, że przed śmiercią McQueen przeznaczył  £ 50,000 (82,000 dolarów) swojego majątku dla swoich psów - Minter, Juice i Callum, aby mogły żyć w atmosferze luksusu przez resztę ich życia. Przekazał także £ 100.000 (164.315 dolarów) czterema różnym organizacjom charytatywnym - zbierającymi fundusze na psy i koty. 








E jak East End

Uboższe dzielnice Londynu, zamieszkiwane głównie przez robotników, położone we wschodniej części miasta. Miejsce, gdzie Alexander urodził się, uczęszczał do szkoły oraz zaczynał swoją przygodę z modą, uczęszczając na praktyki do zakładów krawieckich.









F jak Fashion Week

Najważniejsze wydarzenie w branży modowej, przyciągające wszystkie znane osobistości - od redaktorów mody do członków przemysłu rozrywkowego przy akompaniamencie mediów. Dzień przed londyńskim tygodniem mody zmarł Alexander - choć nie planował, aby się tam pojawić.






G jak Givenchy

W roku 1996 Bernard Arnault, prezes LVMH mianował McQueena głównym projektantem Givenchy, zastępując nim Johna Galliano. Już wtedy jego projekty wywoływał kontrowersje, mimo klasycznego wydźwięku tej marki. Współpraca trwała do marca 2001 roku, argumentując swoje odejście ograniczaniem jego kreatywności. 















H jak hologram

Niemałym szokiem dla widzów był jesienny pokaz w 2006 roku - "Widows of Culloden", gdzie w trakcie trwania show na scenie znalazł się naturalnej wielkości hologram z supermodelką Kate Moss, okrytą jedynie falującymi tkaninami














I jak internet

Uruchomienie pierwszego sklepu internetowego marki McQueena nastąpiło w 2008 roku w Stanach Zjedoczonych. Wkrótce, dwa lata później, działalność sklepu internetowego została rozpoczęta również w Wielkiej Brytanii, co dało efekt ogólnodostępności upragnionych rzeczy niezależnie od miejsca pobytu.









J jak jesień

Właśnie jesienią odbyły się obie premiery pierwszych pokazów projektanta - zarówno damskiej - w roku 1993 (Taxi Driver - na zdjęciu) oraz w roku 2004 - linii męskiej (Textist).










K jak kontrowersje

Wywoływane zaczęły być już w sezonie wiosna/lato 1995, gdy zaprezentowane zostały spodnie 'bumster', opisywane jako nieprzyzwoite, ponieważ zakrywały niewielką część pośladków. Pracując dla Givenchy, w roku 1998 na wybiegu pojawiła się modelka Aimee Mullins, której amputowane nogi zastąpiły rzeźbione, drewniane protezy. Alexander nie stronił od futer i skór, co nie podobało się obrońcom praw zwierząt, inspirował się tematem śmierci, szubienic i czaszek.










L jak Londyn

Miejsce narodzin i śmierci artysty, lokalizacja siedziby głównej marki oraz pierwszego sklepu stacjonarnego, prosperującego do dziś, ale także miasto, gdzie odbyła się premiera pierwszej kolekcji na tutejszym tygodniu mody. 














M jak McQ

Tańsza linia ubrań projektu McQueena, uruchomiona 27 lipca 2006 roku z gatunku 'ready to wear' - zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, skierowana do młodszego pokolenia. Pierwszy samodzielny butik powstał w Londynie w roku 2012.








N jak Net-a-porter

Sklep internetowy założony w 2000 roku przez Natalie Massebet, zajmujący się sprzedażą luksusowych ubrań oraz akcesorii, w tym asortymentu marki Alexandra oraz ponad 300 innych projektantów w przystępnych cenach.







O jak osiągnięcia

Alexander uhonorowany tytułami, takimi jak:
czterokrotny tytuł Brytyjskiego Projektanta Roku w latach 1996-2003, 
odznaczenie CBE (Order Imperium Brytyjskiego),
tytuł Międzynarodowego Projektanta Roku, przyznany w 2003 roku przez Radę Projektantów Mody.
Ponadto, był pierwszym projektantem współpracującym z firmą kosmetyczną MAC, tworząc kolekcję zainspirowaną rolą Elizabeth Taylor w filmie Kleopatra.









P jak przyjaciele

Ambasadorami oraz wielkimi fanami marki były gwiazdy, takie jak Nicole Kidman, Amy Winehouse, Penelope Cruz, Sarah Jessica Parker, Rihanna, Ayumi Hamasaki, Namie Amuro oraz Koda Kumi. Obecność McQueena była widoczna w teledyskach Bjork i Lady Gagi. Po śmierci artysty, w katedrze St Pauli hołd oddali mu Bjork, Kate Moss, Sarah Jessica Parker, Naomi Campbell, Stella McCartney, Anna Wintour oraz pozostali wśród 2500 zaproszonych gości.




R jak rodzina

Alexander był synem zmarłej na raka nauczycielce nauk społecznych Joyce oraz taksówkarza, Ronalda McQueenów. Najmłodszy z rodzeństwa - Alexander - popełnił samobójstwo zaledwie kilka dni po odejściu jego matki, co spowodowało myśli, by przełożyć jej pogrzeb.
Fakt posiadania trzech sióstr spowodował proces tworzenia sukienek już od najmłodszych lat.
Był zadeklarowanym homoseksualistą. Latem 2000 roku poślubił swojego partnera, reżysera filmów dokumentalnych - George'a Forsytha, jednak małżeństwo zakończyło się zaledwie rok później.






S jak szkoły

Swoją edukację zaczął w szkole podstawowej na profilu stolarza, jednak fascynacja modą była zdecydowanie silniejsza. Za swój cel obrał Central Saint Martins- artystyczną publiczną szkołę wyższą w Londynie.











T jak torebki

Jeden z najbardziej spopularyzowanych elementów kolekcji marki. Szczególną uwagę zwróciły tzw. clutch bags, których formę rączki objął bogato zdobiony kastet.











U jak underwater

Świat podwodny bardzo inspirował McQueena - był zamiłowanym nurkiem. Owocem tej miłości były kolekcje utrzymane w przerysowanym, morskim klimacie oraz sesje zdjęciowe, w których modelki wcielały się w rolę nimf wodnych.







W jak wolność

Nie tyle fizyczna, co psychiczna - brak czynników, które ograniczałyby umysł mistrza. Był to powód rezygnacji ze wszystkich stanowisk dyrektora kreatywnego, które obejmował oraz chęci tworzenia czegoś w stu procentach zgodnego ze swoją naturą.







Z jak zapachy

Wg projektanta - dopełnienie całkowitego wyglądu. Pierwszy pojawił się na rynku w roku 2003 roku. W wyniku kolaboracji z Jacques Cavallier, Anne Flipo oraz Dominique Ropion, w sprzedaży obecnie jest 7 zapachów spod szyldu marki McQueen.















Projekty 



O to, czy znacie, nie pytam - to pewne. Jakie jest Wasze zdanie na temat projektów wyżej pokazanych? Czy wszystko, co wymieniłam, było dla Was oczywiste, czy też znalazła się ciekawostka, która w pewien sposób zaskoczyła? Czekam na Wasze opinie.



Może Ci się spodobać

20 komentarze | COMMENTS

  1. Impressive love it.
    http://tifi11.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam go , sztuka ponad wszystko , szkoda go :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Szczerze mówiąc to ja się kompletnie nie znam na projektantach xD Jakoś nie wchodzą mi w głowę ich nazwiska :) Ale post ciekawy ;D http://ania-ania3.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Żyjesz wow ;)
    Ja już Cię obserwuję czekam i czekam na Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. I really enjoyed reading this post! Congrats! ^^

    http://headenough.blogspot.co.uk/

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo go szkoda, ale coś takiego bardzo często spotyka wielkich ludzi.
    Clutch bagi, są przepiękne i kiedyś na pewno sobie jakąś zorganizuję :)

    Jedyne co mi się nie podoba to skóry i futra.W dzisiejszych czasach mamy tyle
    materiałów do wyboru, że na prawdę można byłoby oszczędzić zabijania zwierząt
    wedle futerka czy trzewików :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja futra i skóry lubię - ale zawsze kupuję sztuczny zamiennik. Nie zdecydowałabym się na kupno naturalnego futra.

      Usuń
  7. Hey;) Dzięki za ten post, inspirujący:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawy post fajnie zaprezentowany:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Alexander McQueen - Kocham, ponad wszystko, jako osobę i projekty. Człowiek jest genialny!

    Super przedstawienie projektanta!

    Obserwuję Kochana Musowo!

    OdpowiedzUsuń
  10. no i zawsze się czegoś dowiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Od siebie mogę polecić odzież męską oraz dodatki z https://pewienpan.pl. Jakość ubrań jest tam bardzo wysoka! Myślę, że każdy mężczyzna, który lubi dobrze wyglądać będzie zachwycony ofertą tego sklepu!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Jestem szczerze zainteresowana tym, co macie do powiedzenia. Każdy komentarz czytam oraz staram się odpowiedzieć. Zostań ze mną dłużej, dodając do Obserwowanych! :)

Z ogromną chęcią odwiedzam Wasze blogi, których obserwowanie sprawia mi przyjemność. Nie mam nic przeciwko linkom do Waszych blogów, jednak to nie miejsce na nachalną reklamę. Szanujmy pracę innych.