­

Wyznania włosomaniaczki: szampony do włosów

09:39



Od kilku lat jestem świadomym konsumentem, który dokładnie wie, czego oczekuje od danego kosmetyku. Szampon jest kosmetykiem, który ma spełniać swoją podstawową funkcję - dobrze oczyszczać włosy i skórę głowy. Nie oczekuję, aby pełnił rolę pielęgnacyjną - od tego są maski, oleje oraz odżywki.

Znalezienie odpowiedniego środka jest nieraz sporym wyzwaniem. Stając przed półką pełną produktów, musimy sobie odpowiedzieć na pytania - jakiego efektu się spodziewamy? Co dla nas jest istotne przy dokonywaniu wyboru?

Skład szamponów

Choć użyte półprodukty różnią się w zależności od danego szamponu, generalny skład zawsze jest taki sam.

► Detergent: podstawowy środek myjący w szamponie, odpowiedzialny również za tendencję do tworzenia piany, w zależności od użytego środka mogą pełnić również rolę środka antystatycznego oraz składnika mieszaniny buforującej
► Bufory: mieszaniny kwasu i zasady, zapobiegające wymywaniu z włosów naturalnych olejków natłuszczających oraz chroniące przed elektryzowaniem w trakciu mycia
► Kondycjonery: substancje nadające włosom blask, miękkość oraz efekt nawilżenia
► Emulgatory oraz środki nadające lepkość: nie spełniają żadnej roli w pielęgnacji włosów, służą zespoleniu półproduktów użytych w szamponie.
► Wyciągi z ziół i roślin
► Kompozycje zapachowe


Czym jest sls i sles?

Od pewnego czasu trwa całkowita nagonka na oba detergenty, często spotykane również w szamponach. SLS (sodium lauryl sulfate) i SLES (sodium laureth sulfate) to środki myjące o charakterze jonowym. Oby dwie sole są silnymi środkami myjącymi i mogą działać drażniąco, jednak ich stężenie w kosmetykach jest zbyt niskie, aby wywoływało większe szkody - nie są wchłaniane zarówno przez włosy, jak i skórę głowy. Ponadto, oprócz tych detergentów, szampony zawierają również inne substancje neutralizujące ich działanie.
Oczywiście, zdarzają się uczulenia na któryś z detergentów - warto jednak sprawdzić, czy to dokładnie ten składnik powoduje alergię. W przypadku wrażliwej skóry głowy często podrażnienia powodują kosmetyki z zawartością dodatków zapachowych lub alkoholu.


Jak dobrać szampon do częstego stosowania?

  • Pamiętaj, że zadaniem szamponu nie jest odżywianie, a jest oczyszczanie skóry głowy i włosów. 
  • Do codziennego stosowania wybieraj szampony jak najprostsze w składzie.
  • Jeżeli nie jesteś uczulona, nie bój się detergentów myjących - wyżej wymienionych SLS, SLES, a także innych, jak np. Sodium Coco Sulfate (SCS) , Ammonium Lauryl Sulfate (ALS) , Sodium Myreth Sulfate(SMS). Staraj się jednak używać ich nie częściej, niż raz, dwa razy w tygodniu - w zależności od częstotliwości mycia. 
  • Unikaj w składzie parafiny oraz silikonów - mają tendencję do nadbudowywania się na włosach. Ponadto, nie jest to rzecz niezbędna w kosmetyku myjącym.

Szampony drogeryjne dzielą się następująco:

Szampony do włosów słabych (łamliwych, wypadających, cienkich)
Szampony zwykle mają składniki pielęgnacyjne, a tym samym nawilżające. Są to olejki, jak i substancje woskowe. Substancje, jakimi są: metionina, witaminy z grupy B, witamina A, czy witamina E mają na celu wzmocnić cebulki. Aby dodać blasku włosom do szamponu dodany został silikon.


Szampony do włosów przetłuszczających się
Szampony te składają się z ekstraktów ziołowych, dzięki czemu powierzchnia włosa może stać się szorstka, a tym samym puszysta. Mają one dość dużo substancji myjących SLS, bądź SLES, a bardzo mało substancji natłuszczających.


Szampony do włosów farbowanych
Szampony do włosów farbowanych posiadają zwykle filtry UV, które chronią nasze włosy przed słońcem, czyli olejek z jojoba. Dodatkowo nie powinno zabraknąć substancji, które pozwalają utrwalić kolor, a będzie to rumianek- zwłaszcza dla włosów jasnych, bądź wyciąg z bławatka- dla włosów brązowych, wyciąg z orzecha włoskiego- włosy czarne, a do rudych- wyciąg z cebuli.


Szampony przeciwłupieżowe
Szampony przeciwłupieżowe przede wszystkim mają za zadanie hamować, a przy tym redukować działanie mikroorganizmów. Dodatkowo szampony normalizują naskórek, a także tonizują gruczoły łojowe. W skład szamponów przeciwłupieżowych wchodzą takie substancje jak: pirytonian magnezu, ostopirox, pirytonian cynku, climbazol, jak i kwas salicylowy.

 Lubię kosmetyki myjące zarówno profesjonalne, jak i produkty pochodzące z niższych cenowo półek. Najważniejszym jest, aby dobrać produkt odpowiednio do potrzeb włosa - moje dobrze tolerują detergenty myjące, więc nie unikam szamponów z półproduktami zaczynającymi się na "s" w składzie, za to nie znoszą szamponów ze zbyt wieloma dodatkami. Nie zawsze cena współgra z jakością, warto przetestować różne rodzaje produktów, aby stwierdzić, który nam służy, a którego należy unikać.
Czy przywiązujecie wagę do składu w szamponach do włosów? Który z produktów lubicie najbardziej?

Może Ci się spodobać

29 komentarze | COMMENTS

  1. Na skład szamponów jeszcze nie patrzę. Ale ostatnio kupiłam jakiś delikatniejszy :). Staram się także myć co dwa dni, nie codziennie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny post. U mnie z tymi składami bywa różnie ale zwracam uwagę jak działają na włosy bez odżywki i czy nie obciąża. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja raczej mało zastanawiam się nad tym, jaki szampon biorę, hmm..

    OdpowiedzUsuń
  4. ja ostatnio często zmieniam szampony, znalazłam kilka swoich ulubionych i chętnie do nich wracam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. ja polubiłam się z jednym i na razie sie go trzymam ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zwracam uwagę na składy-lubię mieć kilka w łazience. Używam najczęściej jakiegoś delikatnego, raz na 1,5 tyg. jakiegoś drogeryjnego i raz na 2-2,5 tyg. mocno oczyszczającego typu Barwa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja sugeruję się raczej czasem "przetrzymania" włosów - jeśli myję je codziennie, używam szamponu dla dzieci lub żeli do higieny intymnej. Jeśli co 2 lub nawet 3 dni - wybieram kosmetyki drogeryjne lub fryzjerskie o nieco silniejszym działaniu :-)

      Usuń
  7. .... Taaaa wlosomaniactwo jest zaraźliwe .
    Mnie przeszło . Myje włosy 2razy w tygodniu , każdym szamponem .
    Nie mam uczuleń czy specjalnych problemów . Za to lubie konkretne i treściwe maski . I olejowanie na sucho po myciu ;) jak w podróży przy zmianie wody szaleją ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też nie, dlatego przy wyborze szamponu nie zwracam aż tak uwagi na skład. Zauważyłam jednak, że na część szamponów reaguję łupieżem, grr.. :/

      Usuń
  8. U mnie sprawdza się większość szamponów, niektóre niestety oczyszczają zbyt słabo lub swędzi mnie po nich skóra głowy. Nie wiem dokładnie od czego to zależy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że może to zależeć od składników w nich zawartych. Spróbuj szamponów z mydlnicą lekarską, nie zawierających silnych detergentów - tu może tkwić rozwiązanie problemu

      Usuń
  9. Ja kiedyś miałam szampon- prostujący włosy : D
    Nie powiem, że nie działał, ale na moich długo się ten efekt nie utrzymał XD

    jeta-jeeta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ich działanie opiera się przede wszystkim na wygładzeniu i nawilżeniu co powoduje mniejszą przepustowość wilgoci do włosów, nigdy nie będzie działać jak prostownica :-)

      Usuń
  10. Ja nie przywiązuję za bardzo uwagi do składów w szamponach. Nieraz te z teoretycznie lepszym składem mnie zawiodły, a te z gorszym składem były wprost wymarzone dla moich włosów :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Te środkowe włosy ze zdjęcia są wspaniałe, i ten kolor :)
    Szczerze mówiąc to nie przywiązuję uwagi do składu szamponu. Biorę te, których opis mi się podoba :P

    OdpowiedzUsuń
  12. szczerze? nigdy nie patrzyłam na skład szamponu. niestety w tej kwestii jestem trochę ignorantką- patrzę tylko, czy jest dla włosów przetłuszczających się. aktualnie na fali szampon nivea!
    To prawda, ze jakość i cena nie idą w parze :)
    http://opowiastki--prawdziwe.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  13. Przydatny post, ja nigdy etykiety od szamponu nie czytałam ;-), ja stosuję szampon z Nivea ;-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Piękne włosy to coś bardzo ważnego. Przydatny wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam włosy do pasa a mój cel to do bioder. Jest z nimi trochę kłopotu ale jednak lepiej czuję się w długich niż krótszych np. do ramion

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie ja też! :) Co chwilę jednak podcinam włosy, by rosły zdrowe, bez rozdwojonych końców.

      Usuń
  16. W czasie wakacji kupiłam szampon syoss. Bez silikonów, z SLS i olejkiem (prunus armeniaca kernel oil). Ogólnie skład dobry. Używałam go miesiąc i zauważyłam, że przedłużył świeżość moich włosów z 1,5 dnia na 4! Wszystko super, ale po miesiącu moja głowa zaczęła swędzieć. Do tej pory leczę łupież spowodowany tym szamponem. Wypadają mi włosy, na głowie mam suche placki, które swędzą strasznie. Teraz używam nizoral i pix. Oba mają SLS, wiec to nie jest straszny składnik. :) Dzięki nizoralowi głowa mnie nie swędzi, a pix to dobry przerywnik w terapii, by skóra się nie przyzwyczaiła, a że jest szamponem dla osób z łuszczycą to nie pogarsza, a nawet trochę pomaga mojej skórze. :) niestety, już nie będę mogła używać zwykłych szamponów, bo to nie pierwszy mój taki problem. Nie mogę znaleźć składnika uczulającego.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Jestem szczerze zainteresowana tym, co macie do powiedzenia. Każdy komentarz czytam oraz staram się odpowiedzieć. Zostań ze mną dłużej, dodając do Obserwowanych! :)

Z ogromną chęcią odwiedzam Wasze blogi, których obserwowanie sprawia mi przyjemność. Nie mam nic przeciwko linkom do Waszych blogów, jednak to nie miejsce na nachalną reklamę. Szanujmy pracę innych.