Pielęgnacja cery trądzikowej: co oznaczają Twoje pryszcze? Mapa twarzy
21:00Trądzik jest najczęściej spotykanym problemem skórnym w grupie wiekowej 13-35 lat. Powody jego powstawania mogą być różne - jego występowanie często może być związane z wpływem hormonów ale też z nieprawidłową pielęgnacją skóry oraz dolegliwościami, które męczą nasz organizm.
Główne przyczyny powstawania trądziku
► Hormony

► Bakterie
Kolejną przyczyną trądziku są bakterie beztlenowe, obecne w gruczołach łojowych. Wytwarzają one enzymy powodujące rozkład łoju, który migruje w okolice gruczołu łojowego do komórek odpowiedzialnych za reakcje zapalne. Innym przykładem pojawiania się krost mogą być grzyby i nadkażenie bakteriami innego rodzaju - często paciorkowcami lub gronowcami.
► Czynniki genetyczne
Trądzik może mieć podłoże genetyczne. Jeżeli oboje rodziców miało trądzik, to prawdopodobieństwo, że dziecko go będzie miało wynosi ponad 50%.
► Stres
Nie jest bezpośrednią przyczyną, lecz stres - szczególnie długotrwały - powodując rozregulowanie hormonów może owocować niedoskonałościami skórnymi.
► Higiena
Zarówno jej brak, ale też przesyt nie jest wskazany przy kuracji antytrądzikowej. Skóra, której gruczoły są zbyt rzadko oczyszczane reaguje nowymi krostami. Zbyt częste oczyszczanie skutkuje natomiast przesuszeniem oraz pobudzonym wytwarzaniem sebum, które blokuje ujścia porów.
► Leki
Powodem mogą być również leki, szczególnie hormonalne, które nieodpowiednio dobrane rozregulowują organizm, w tym także funkcjonowanie gruczołów łojowych.
Trądzikowa mapa twarzy
1. Jelito cienkie
2. Pęcherz moczowy
3. Wątroba
4. Pęcherz żółciowy
5. Trzustka
6. Żołądek
7. Problemy ginekologiczne, hormony
8. Hormony, osłabienie organizmu
9. Płuca
10. Jelito grube
11. Serce
12. Nerki
Czoło
Problemy skórne występujące w okolicach czoła często wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania układu trawiennego. Reakcja taka może nastąpić w powodu złej diety, obfitej w tłuszcze, wysoko przetworzone jedzenie oraz alkohol.
Nos
Krosty w okolicy nosa wskazywać mogą na nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki, w tym również choroby tyczące się tego narządu, jak np. cukrzyca.
Okolice oczu
Wszelkie nieprawidłowości w strefie oczu sygnalizują o złej pracy nerek oraz przemęczeniu organizmu.
Usta
Pojawiające się przy ustach wypryski sygnalizują nieprawidłową pracę żołądka oraz jelita grubego. Często są również spowodowane długotrwałymi zaburzeniami wypróżniania się.
Policzki
Niedoskonałości w tym miejscu mogą świadczyć o problemach alergicznych, nietolerancji pokarmowej lub złej diecie. Dolna część policzków odpowiada za płuca.
Broda oraz linia żuchwy
Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków w okolicy brody są powody uwarunkowane hormonalnie.
Pielęgnacja cery trądzikowej
● Dieta:
Cera trądzikowa, jak każda inna, ma swoje wymagania. Nie lubi diety obfitującej w wysoko przetworzone jedzenie, słodycze oraz duże ilości nabiału. Wskazane jest unikanie soli oraz pikantnych dań i przypraw.
● Oczyszczanie twarzy:
Podstawą jest prawidłowe oczyszczanie twarzy. Środki przeznaczone do skóry trądzikowej często są zbyt wysuszające - warto stosować je jedynie punktowo w miejscach najbardziej problematycznych. Do mycia oraz tonizowania należy wybierać środki delikatne, nie pozbawiające skóry swojej naturalnej warstwy ochronnej. Peelingi dobieramy w zależności od rozległości stanów zapalnych oraz wielkości problemu - im cera bardziej zaogniona, tym bardziej wybieramy delikatny kosmetyk.
● Wybór kremu:
Wybór odpowiedniego kremu może być nieco czasochłonny. Powinien działać dwufazowo - likwidować niedoskonałości oraz nawilżać cerę. Warto wybierać produkty z kwasami (kliknij, aby przejść do wpisu nt. kwasów kosmetycznych), o ile nie mamy przeciwwskazań do ich używania.
● Makijaż:
W przypadku makijażu częstym błędem jest wybieranie produktów silnie matujących. Powodują one przesuszenie skóry, która może wdzięczyć się kolejnymi krostami. Podkład ma przede wszystkim zakrywać niedoskonałości, którego działanie możemy przedłużyć matującym pudrem.
Czy wypryski to problem, który dotyczy również Was? Zgadzacie się ze stworzoną przede mnie mapą twarzy?
40 komentarze | COMMENTS
Bardzo zaciekawił mnie ten post...nie wiedziałam, że miejsce występowania wyprysków ma aż takie znaczenie...pomocne informacje tutaj znalazłam - dzięki :)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że temat przykuł Twoją uwagę. :)
UsuńDziękuję za komentarz na moim blogu:) szybko działasz hehe:) w nawiązaniu do mojego posta...czy możesz mi coś polecić? co u ciebie się sprawdziło? Będę wdzięczna:)
UsuńSerdecznie polecam żel micelarny Be Beauty z Biedronki - od 2 lat nie używam nic innego ♡ ideał za grosze :)
UsuńOoo! Dziękuję za polecenie - na pewno wypróbuję :)
UsuńWarto! :)
Usuńbardzo przydatny post
OdpowiedzUsuńChyba muszę przerzucić się na nieco łagodniejsze żele do mycia twarzy ;)
OdpowiedzUsuńSpróbuj kosmetyków dla dzieci, które są bardzo delikatne w działaniu :)
UsuńKurde jak tak patrzę na tą mapę twarzy to faktycznie chyba wszystko się zgadza :P
OdpowiedzUsuńU mnie rozwikłał się problem wyprysków na linii żuchwy ;)
Usuńfajna ta mapa, cos nowego sie dowiedzialam :D
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł, nie mam i nigdy nie mialam trądziku, ale przeczytałam z zainteresowaniem :)
OdpowiedzUsuńTo ja chyba jestem cała chora bo nieprzyjaciele zdarzają mi się wszędzie xD
OdpowiedzUsuńMi do pozbycia zostały tylko mini grudki pod skórą, cała reszta została wyeliminowana! :)
Usuńoo, już widziałam gdzieś podobne mapy :) dziwne jest to, że ludzie, zarówno lekarze, czy farmaceuci mają innej podejście np. do diety, często uważa się że nie ma wpływu na stan cery, a niektórzy wręcz panicznie unikają np. glutenu ze strachu przed wysypem..
OdpowiedzUsuńeh, 7 światów!
Dieta ma ogromny wpływ. Nie trudno zauważyć jak nieprawidłowa potrafi odbić się echem na naszym organizmie, czego konsekwencją są niestety zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu również skóry
Usuńbardzo interesujący post, borykamy się niestety z niedoskonałościami tego typu:(
OdpowiedzUsuńWow, przydatny post. Brawo :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post, bardzo przydatny idealny dla mnie;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy i zapraszamy do Nas, K&E
z tej mapki wynika, że mój trądzik może wynikać z hormonów, tylko że ja badałam jakiś czas temu hormony i jest z nimi w porządku, a trądzik jak był tak jest:/
OdpowiedzUsuńCzy badałaś FT3, FT4 i TSH związane z funkcjonowaniem tarczycy? Jeśli tak, może problemem jest poziom prolaktyny w organizmie. Możliwe też, że masz zbyt wysoki poziom testosteronu i to jest ewentualną przyczyną
Usuńbardzo przydatne informacje :-)
OdpowiedzUsuńbardzo do przemyślenia :-)
No to mam chore płuca i pęcherz :/
OdpowiedzUsuńPisząc tego posta skąd czerpałaś informacje na ten temat ???
OdpowiedzUsuńGłównie z własnego doświadczenia. Przyczyny powstawania trądziku oraz temat pielęgnacji cery trądzikowej jest dla mnie bardzo wyczerpujący, znany z autopsji - w przeciągu kilku lat borykania się z tym problemem nabyłam dużej wiedzy na ten temat dzięki niezliczonej ilości artykułów, fór, książek, zarówno popularnych jak i w prasie medycznej, wizytom u przeróżnych dermatologów, a także metody prób i błędów.
UsuńJeśli chodzi o mapę powstawania pryszczy, jakiś czas temu szukałam przyczyny powstawania ich u mnie na linii żuchwy - wszystkie inne czynniki zostały wyeliminowane. Mapę wykonałam sama na obrazku bazowym samej twarzy, który znalazłam na jednej ze stron. Punkty oraz ogólnotematyczny schemat wypełniałam, czerpiąc informację z internetu oraz z encyklopedii zdrowia. :)
fajny mądry post przyda się:)
OdpowiedzUsuńświetny post, ja na szczęście nie mam problemu z trądzikiem, tylko raz na jakiś czas coś wyskoczy, ale to z tego co widzę objawy hormonalne ;)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis!
OdpowiedzUsuńNiestety też walczę na co dzień z cerą problematyczną :(
Znalazłam już kilka map i niestety na wielu były sprzeczne informacje :( Na szczęście moja skóra zazwyczaj nie przysparza mi problemów :)
OdpowiedzUsuńMapę wykonałam sama na obrazku bazowym samej twarzy, który znalazłam na jednej ze stron. Punkty oraz ogólnotematyczny schemat wypełniałam, czerpiąc informację z internetu oraz z encyklopedii zdrowia :)
OdpowiedzUsuńNiestety odkąd urodziłam córkę wrócił mi problem trądziku zaskórnikowego, paskudna sprawa. :( Dobrze, że piszesz o tym i przedstawiasz informacje na mapie, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że problemy skórne mają drugie dno. Pozostaję na dłużej, bo widzę że naprawdę warto:)
OdpowiedzUsuńNiezmiernie mi miło :) Buziaki!
UsuńJa mam mega problem z tym;) Chociaz ostatnio widze poprawe:)
OdpowiedzUsuńinteresujacy post :)
klaudmen.blogspot.com
Mega przydatny post, szczerze powiedziawszy nawet nie widziałam, że za poszczególne partie na twarzy, odpowiadają przypisane im narządy :/
OdpowiedzUsuńmiłego dnia :) Daria
Bardzo przydatne informacje!
OdpowiedzUsuńDzięki nim wiem, że mogłam przesadzić z nabiałem :D
Oj, ja widzę to bardzo od kiedy codziennie piję białko serwatkowe :(
UsuńFajny post, muszę chyba zmienić dietę :)
OdpowiedzUsuńNie miałam pojęcia, że to gdzie pojawią się wypryski ma aż takie znaczenie!
OdpowiedzUsuńSame ciekawe wpisy tu u Ciebie znajduję... Nie mogę się oderwać od czytania. ;)
Pozdrawiam.
Świetny post, ja od kiedy zamieniłam dietę problemów z buzia:)
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny. Jestem szczerze zainteresowana tym, co macie do powiedzenia. Każdy komentarz czytam oraz staram się odpowiedzieć. Zostań ze mną dłużej, dodając do Obserwowanych! :)
Z ogromną chęcią odwiedzam Wasze blogi, których obserwowanie sprawia mi przyjemność. Nie mam nic przeciwko linkom do Waszych blogów, jednak to nie miejsce na nachalną reklamę. Szanujmy pracę innych.